Na příští sezonu jsme pro Vás připravili již 3 skvělé základny = 3 skvělé freeridové oblasti v Gruzii. Každá oblast má svá specifika, každá oblast je proto předurčena k různé kombinaci freeridových aktivit. Nechte si tedy doporučit, kde jsou vhodnější podmínky pro CATSKI, HELI-SKI či různé kombinace.

Bakhmaro jsme vyhodnotili jako tradiční základnu pro CATSKI, pro kombinaci CATSKI a HELI-SKI je nejvhodnější oblast RACHA - Mravaldzali. Oproti tomu třeba oblast TUSHETI je přímo předurčena pro HELI-SKI s nádherně dlouhými svahy a prachovým sněhem i v konci lyžařské gruzínské sezony.

Průběh sezony 2021 / 2022 (obvykle týdenní balíčky) :

BAKHMARO 25.12.2021 - 12.3.2022
RACHA MRAVALDZALI 29.1.2022 - 26.2.2022
TUSHETI 26.2.2022 - 26.3.2022

 

Základna BAKHMARO

Oblast Bachmara byla vybrána pro svoje záplavy krásného prachového sněhu, kterého si chceme dostatečně užít. Vesnička Bachmaro leží v nadmořské výšce kolem 1900-2000 m v nádherném kotli obklopeném ze všech stran zasněženými hřebeny a povlovnými svahy. Okolní nejvyšší kopce vzdálené 3-5 km dosahují výšek 2500 (2507 m Gadrekili) až 2700 m (2755 m Sakornia) nadmořské výšky. Vaše doprovodná rolba se pohybuje po přístupových cestách v údolí a po hřebenech směřujících k vrcholkům a Vy máte možnost sjíždět krásné široké svahy, kde si nakreslíte nekonečné množství svých oblouků. Můžete lyžovat od rána do večera na jednom vybraném kopci a „pokreslit“ ho ze všech stran, či můžete s naším guidem objevovat stále nové a nové sjezdy. A je jen a jen na Vás, zda se rozhodnete lyžovat od svítání do západu slunce, či si užijete pohodový den s mnoha přestávkami či vyměníte rolbu za svoje síly a půjdete si přírodu užít na skialpech.

Důležitá je také severní orientace svahů, které jsou tak téměř celou zimu odkloněné od slunce a tím pádem sníh na nich je stále prachový!

Další výhodou oblasti je kombinace holých i zalesněných kopců, kdy nám les poskytuje ideální ochranu a skvělý lyžařský terén ve dnech, kdy je horší viditelnost a sněží!

Dostatečné množství sněhu v této oblasti bývá od listopadu do konce března. Proto je jen na Vás, kdy se k nám přidáte a půjdete si užít neomezeného lyžování ve volném terénu.  Hlavní sezona trvá od ledna do února, ale už v prosinci je dostatečné množství sněhu pro skvělý freeride a také v březnu můžete přijet a perfektně si zajezdit.

...a kde se nacházíme? V gruzínské Gurii, přibližně 80 vzdušných km od břehů Černého moře, které každou zimu přináší bohatou sněhovou nadílku. A vesnička Bachmaro? Ta byla označena jako klimatické lázně, takže v létě je tu více než živo a lidé sem jezdí za zdravím. Takže i to Vás jistě nenechá na pochybách, že jste na správném místě.

Samotná vesnička leží necelých 350 km od hlavního města Gruzie Tbilisi a přibližně 100 km od velkého města Kutaisi. I v zimním období už létají letecké společnosti nejen do Tbilisi, ale i do Kutaisi. Do obou měst lze najít z Evropy přímý let, záleží jen na Vašich možnostech, odkud se vypravit.  Přílet či odlet si můžete  zpříjemnit návštěvou hlavního města, jeho památek a popřípadě příjemných „tureckých“ lázní... (už v názvu města je obsažen „teplý pramen“), kde se krásně zregenerujete po sportovním vyžití. My Vás z letiště (Kutaisi či Tbilisi) převezeme pod naší lyžařskou základnu do vesničky Kvabgha (Chkhakoura) dodávkou společnosti Mountain Ski a tam už na Vás bude čekat rolba, která s Vámi zdolá posledních přibližně 22 km a poslední výškové metry do samotného Bachmara. Vesnička leží ve výšce necelých 2 000 m n. m., okolní kopce ji převyšují o 500–1000 výškových metrů. Pro nás jsou ale otevřené svahy i pod úrovní vesnice, kde nic nekončí, ale vše začíná :-) !!!  Cesta ze Tbilisi do Chkhakoury trvá přibližně 6 hodin, z KUTAISI je výrazně kratší a trvá cca 1,5 hodiny. Rolba potom jede do Bachmara cca 1 hodinu. Pro letošní sezonu byly přidány lety z Prahy se společností Wizz Air, které jsou nyní pro nás i Vás naprosto úžasné... tak pokud se nechcete kochat ještě krásou hlavního města Gruzie a absolvovat dlouhou cestu dodávku či o něco kratší a nákladnější přelet vrtulníkem z Tbilisi na základnu v Bachmaru, využijte lety z Prahy:

Wizz Air

  • Praha - Kutaisi NE 17:40 - 00:15
  • Kutaisi - Praha NE 16:25 - 17:10

či Wroclav, Katowice, Krakov, Vídeň, Budapešť apod.

Všechny lety Vám rádi zařídíme !!! :-) Z letiště Kutaisi je doprava na základnu autem a rolbou přibližně 3 hodiny, z Tbilisi přibližně šest hodin.

Ubytováni na naší lyžařské základně budete ve srubových chatách, které máme k dispozici po celou zimu. Pokoje jsou dvou- či třílůžkové, vybavené postelemi a příjemným ložním prádlem. Pro všechny bude fungovat společná jídelna a společenská místnost či prostor k sezení. 

Po celou dobu Vám bude k dispozici personál naší základny. Kuchařky a jejich pomocníci Vám budou připravovat snídaně formou švédského stolu, po návratu na základnu z lyžování bude připravena vydatná polévka a nějaký zákusek a večer následuje zničující gruzínská večeře. Přes den je jídlo řešeno obědovými balíčky podávanými v rolbě spolu s teplým nápojem, v případě nepříznivého počasí se určitě dá domluvit na přípravě teplé polévky a lehkého oběda na základně. Po celou dobu lyžování s rolbou bude k dispozici teplý čaj a voda na pití. Konzumace jídla je, stejně jako lyžování, NO LIMIT, tedy jíte, dokud můžete a máte chuť! 

  Na základně je také k dispozici výborně vybavený bar, kde bude k dispozici české točené pivo, skvělé gruzínské víno, gruzínský či arménský koňak a další vybrané lahůdky.  Součástí ubytování bude také klasická finská sauna v malém srubu přímo u chaty pro 4-6 osob.

 

Základna RACHA - Mravaldzali

Místo pro naši druhou základnu jsme našli v turisticky dlouho opomíjené oblasti RACHA. Objevili jsme zde ty správné svahy pro provozování CATSKI i HELI-SKI. Pro mnohé z Vás je asi překvapivé, že jsme nehledali na Velkém Kavkaze, který není z gruzínské strany díky jižní orientaci svahů pro freeride příloš vhodný. Zaměřili jsme se ale na jeho předhůří, kde se nám podařilo najít svahy se správným freeride sklonem, ve spodní části jsou pokryty bukovými lesy a jsou protkány starými lesními cestami pro snadnější pohyb roleb.

Takové svahy jsme našli nad údolím řeky Rioni mezi městy Ambrolauri a Oni. Jako CATSKI základnu jsme zvolili vesnici MRAVALDZALI v nadmořské výšce 1850 m. Z celkového pohledu se jedná o 2 paralelní horské hřebeny, které se táhnou ze západu na východ a díky tomu jsou chráněny před nadměrným slunečním zářením i před převládajícími větry. CATSKI svahy se nacházejí ve výškách 1400 až 2300 m n. m., což je dostatečná výška pro kvalitní sníh po celou zimní sezonu od prosince do konce března. Díky poloze v západní čísti Gruzie a relativní blízkosti Černého moře jsou sněhové srážky velmi časté a za zimu zde napadne několik metrů prachového sněhu.

V doletové vzdálenosti 10-12 minut od základny Mravaldzali se v horské části oblasti RACHA - SVANETIE nacházejí jedinečně dlouhé svahy pro HELI-SKI. Svahy jsou se severní či východní orientací ve výškách mezi 1200 až 3000 m n. m. Nejdelší z nich mají převýšení 1300 m a spolu se svahy v oblasti TUSHETI to jsou nejdelší HELI-SKI svahy v Evropě. Celou oblast využíváme rovnoměrně pro CATSKI i HELI-SKI, takže zde je pro kombinaci CATSKI a HELI-SKI ta nejlepší základna.

Ubytování na této základně je řešené obdobně jako v Bakhmaru pronájmem místního guesthousu, tj. ve dvou až třílůžkových pokojích se společnými toaletami a sprchami pro dva pokoje. Velká společenská místnost poslouží jako restaurace i bar. Jídlo je celodenní a velmi kvalitní. snídaně je formou bufetu s mnoha druhy jídel (od jogurtu a musli až po vajíčka a párky), do rolby či vrtulníku Vás vždy vybavíme lehkým obídkem, tj. vývar, sandwich, sladkost a oříšky. Po návratu z lyžování na Vás bude čekat vydatná polévka a něco sladkého (koláč, bábovka) a večer se můžete umrtvit bohatou gruzínskou večeří s výběrem z několika jídel najednou (chinkali, chashlama, chachashuli, saláty atd.).

Freeridová sezona v Rache začíná rovněž jako v Bachmaru v prosinci a pokračuje do poloviny března.  HELI-SKI navíc může probíhat ještě déle, až do začátku dubna, vzhledem k vyšším nadmořským výškám ježděných svahů. Sněhové srážky zaručující prachový sníh pravidelně přicházejí od Černého moře a spodní bukové lesy umožní lyžovat i v méně příznivém počasí, kdy zlepší viditelnost.

Pro spojení je rovněž vhodný přílet do KUTAISI, Wizz Air létá z Prahy i mnoha evropských měst... Katowice, Vídeň, Varšava, Mnichov, Budapešť atd. Z Kutaisi budete na základnu dopraveni autem a částečně rolbou zhruba do 3 hodin.

Wizz Air

  • Praha - Kutaisi NE 17:40 - 00:15
  • Kutaisi - Praha NE 16:25 - 17:10

Pokud budete chtít přiletět do Tbilisi, určitě Vás rovněž vyzvedneme, ale cesta je o mnoho delší a tím méně pohodlná.

Vaše letenky Vám rádi zajistíme.

Základna TUSHETI

Asi není nikde jinde místo na Kavkaze, které by mělo svahy vhodnější pro HELI-SKI.  Jejich délka a převýšení zde nemá obdoby. Důležité jsou i další faktory, jako je sklon a orientace svahů. Jižní strana Kavkazu díky své strmosti a pokrytí travou obecně platí za velice lavinézní oblast. Zde jsme nalezli svahy výjimečně přesahující 30 stupňů a většina z nich je orientována na sever či východ. V žádném z těchto svahů jsme nezaznamenali v zimním či jarní období sesuvy spontánních lavin a díky tomu si troufáme říci, že se jedná o bezpečné a přitom velice členité, dlouhé a zajímavé svahy.

Nejlepším regionem pro HELI-SKI je Alazani stavi v údolí řeky Tusheti Alazani, jedná se o 10 kilometrů dlouhý severovýchodně orientovaný hřeben. Tato oblast je obdobná krásným dlouhým svahům v Uzbekistánu. Hřebeny i údolí jsou zde široké, proto výsadek i nastupování skupin jsou zde pohodlné a bezpečné. Sjezdy začínají na širokých holých svazích bez lesa a umožňují sjezdy v maximálním komfortu a rychlosti. Převýšení většiny svahů dosahuje 1000 m, sjezdy jsou tak dlouhé, členité a různorodé. V této oblasti již bylo HELI-SKI provozováno v 90-tých letech a je tak vyzkoušeno 13 různých HELI-SKI spotů v doletové vzdálenosti do 12 minut od naší základny.

Jelikož je oblast TUSHETI v zimě dostupná pouze vrtulníkem, zvolili jsme trochu netradiční ubytování. Celá základna se nachází ve vinařském hotelu BABANERIUS MARANI. Ubytováni budete ve dvoulůžkových pokojích s WC a sprchou. V hotelu je, obdobně jako na ostatních našich základnách, výjimečná gruzínská kuchyně. Navíc majitelé produkují výtečné tradiční gruzínské QVEVRI víno a stejně jako na základně v Bakhmaru i RACHA - Mravaldzali máte k dispozici točené české pivo DRAK. Pro případ špatného počasí, kdy nelze provozovat HELI-SKI, budete mít k dispozici horská kola a elektro-kola či se můžete vydat na vinařskou exkurzi po okolních vinařstvích.

Denní režim začíná vydatnou snídaní, kde si vybere vegetarián i masoužrout. Kolem 9:30 se vyráží na HELI-SKI spot. V průběhu dne bude pro Vás připraven jednoduchý lunch do vrtulníku, včetně nápoje a sladkosti pro doplnění energie během lyžování. Obědová pauza je vždy vtěsnána do doby tankování vrtulníku. Po návratu na základnu na Vás čeká vydatná polévka, pivo, víno a moučník. Večeře se podává klasická guzínská a bohatá - se spoustou chodů a salátů.

Sezona v oblasti TUSHETI začíná výrazně později než na základnách v západní Gruzii, ale trvá také minimálně o měsíc déle. Abyste měli jistotu dostatku kvalitního sněhu, začínáme létat až v průběhu ledna, kdy je v oblasti minimálně 1,5 m kvalitního prachového sněhu. V horách východního Kavkazu je více vnitrozemské klima a není ovlivňováno frontami od Černého moře. Sněžení zde bývá méně pravidelné, zato sněží pak v kuse několik dní a může napadnout až 2 metry sněhu naráz. Oblast je dostatečně rozsáhlá, takže se najdou panenské svahy i po 14 slunečných dnech. Sezona je ukončena nejčastěji v polovině dubna.

Na základnu TUSHETI je nejblíže z letiště ve TBILISI, kam se dostanete s několika leteckými společnostmi z Prahy i ostatních evropských měst. Pokud budete chtít využít naše služby i pro zajištění letenek, jsme Vám plně k dispozici. Z letiště ve Tbilisi je doprava na základnu autem cca 2,5 hodiny.