Na území Gruzie je mnoho krásných lyžařských oblastí. My jsme se rozhodli nakonec pro umístění 2 základen v těch nejlepších - Bakhmaro na Malém Kavkaze a základna v Tusheti na Velkém Kavkaze.

  • Bakhmaro je předurčeno pro CATSKI či kombinaci CATSKI a HELISKI. Pro freeridové fajnšmekry se dá ale z Bachmara dojet za větším převýšením svahů na HELISKI do oblasti Racha.
  • Oproti tomu oblast TUSHETI je přímo předurčena pro HELISKI s nádherně dlouhými svahy a prachovým sněhem i v konci lyžařské gruzínské sezony.

 

Základna BAKHMARO

Oblast Bachmara byla vybrána pro svoje záplavy krásného prachového sněhu, kterého si chceme dostatečně užít. Vesnička Bachmaro leží v nadmořské výšce kolem 1900-2000 m v nádherném kotli obklopeném ze všech stran zasněženými hřebeny a povlovnými svahy. Okolní nejvyšší kopce vzdálené 3-5 km dosahují výšek 2500 (2507 m Gadrekili) až 2700 m (2755 m Sakornia) nadmořské výšky. Vaše doprovodná rolba se pohybuje po přístupových cestách v údolí a po hřebenech směřujících k vrcholkům a Vy máte možnost sjíždět krásné široké svahy, kde si nakreslíte nekonečné množství svých oblouků. Můžete lyžovat od rána do večera na jednom vybraném kopci a „pokreslit“ ho ze všech stran, či můžete s naším guidem objevovat stále nové a nové sjezdy. A je jen a jen na Vás, zda se rozhodnete lyžovat od svítání do západu slunce, či si užijete pohodový den s mnoha přestávkami či vyměníte rolbu za svoje síly a půjdete si přírodu užít na skialpech.

Důležitá je také severní orientace svahů, které jsou tak téměř celou zimu odkloněné od slunce a tím pádem sníh na nich je stále prachový!

Další výhodou oblasti je kombinace holých i zalesněných kopců, kdy nám les poskytuje ideální ochranu a skvělý lyžařský terén ve dnech, kdy je horší viditelnost a sněží!

Dostatečné množství sněhu v této oblasti bývá od listopadu do konce března. Proto je jen na Vás, kdy se k nám přidáte a půjdete si užít neomezeného lyžování ve volném terénu.  Hlavní sezona trvá od ledna do února, ale už v prosinci je dostatečné množství sněhu pro skvělý freeride a také v březnu můžete přijet a perfektně si zajezdit.

...a kde se nacházíme? V gruzínské Gurii, přibližně 80 vzdušných km od břehů Černého moře, které každou zimu přináší bohatou sněhovou nadílku. A vesnička Bachmaro? Ta byla označena jako klimatické lázně, takže v létě je tu více než živo a lidé sem jezdí za zdravím. Takže i to Vás jistě nenechá na pochybách, že jste na správném místě.

Samotná vesnička leží necelých 350 km od hlavního města Gruzie Tbilisi a přibližně 100 km od velkého města Kutaisi. I v zimním období už létají letecké společnosti nejen do Tbilisi, ale i do Kutaisi. Do obou měst lze najít z Evropy přímý let, záleží jen na Vašich možnostech, odkud se vypravit.  Přílet či odlet si můžete  zpříjemnit návštěvou hlavního města, jeho památek a popřípadě příjemných „tureckých“ lázní... (už v názvu města je obsažen „teplý pramen“), kde se krásně zregenerujete po sportovním vyžití. My Vás z letiště (Kutaisi či Tbilisi) převezeme pod naší lyžařskou základnu do vesničky Kvabgha (Chkhakoura) dodávkou společnosti Mountain Ski a tam už na Vás bude čekat rolba, která s Vámi zdolá posledních přibližně 22 km a poslední výškové metry do samotného Bachmara. Vesnička leží ve výšce necelých 2 000 m n. m., okolní kopce ji převyšují o 500–1000 výškových metrů. Pro nás jsou ale otevřené svahy i pod úrovní vesnice, kde nic nekončí, ale vše začíná :-) !!!  Cesta ze Tbilisi do Chkhakoury trvá přibližně 6 hodin, z KUTAISI je výrazně kratší a trvá cca 1,5 hodiny. Rolba potom jede do Bachmara cca 1 hodinu. Pro letošní sezonu byly přidány lety z Prahy se společností Wizz Air, které jsou nyní pro nás i Vás naprosto úžasné... tak pokud se nechcete kochat ještě krásou hlavního města Gruzie a absolvovat dlouhou cestu dodávku či o něco kratší a nákladnější přelet vrtulníkem z Tbilisi na základnu v Bachmaru, využijte lety z Prahy:

Wizz Air

  • Praha - Kutaisi : pá 17:20 - 23:50
  • Kutaisi - Praha : pá 15:55 - 16:50
  • Katowice - Kutaisi : so 06:40 - 13:00
  • Kutaisi - Katowice : so 13:35 - 14:10

či Wroclav, Krakov, Vídeň, Budapešť apod.

Všechny lety Vám rádi zařídíme !!! :-) Z letiště Kutaisi je doprava na základnu autem a rolbou přibližně 3 hodiny, z Tbilisi přibližně šest hodin.

Ubytováni na naší lyžařské základně budete ve srubových chatách, které máme k dispozici po celou zimu. Pokoje jsou dvou- či třílůžkové, vybavené postelemi a příjemným ložním prádlem. Pro všechny bude fungovat společná jídelna a společenská místnost či prostor k sezení. 

Po celou dobu Vám bude k dispozici personál naší základny. Kuchařky a jejich pomocníci Vám budou připravovat snídaně formou švédského stolu, po návratu na základnu z lyžování bude připravena vydatná polévka a nějaký zákusek a večer následuje zničující gruzínská večeře. Přes den je jídlo řešeno obědovými balíčky podávanými v rolbě spolu s teplým nápojem, v případě nepříznivého počasí se určitě dá domluvit na přípravě teplé polévky a lehkého oběda na základně. Po celou dobu lyžování s rolbou bude k dispozici teplý čaj a voda na pití. Konzumace jídla je, stejně jako lyžování, NO LIMIT, tedy jíte, dokud můžete a máte chuť! 

  Na základně je také k dispozici výborně vybavený bar, kde bude k dispozici české točené pivo, skvělé gruzínské víno, gruzínský či arménský koňak a další vybrané lahůdky.  Součástí ubytování bude také klasická finská sauna v malém srubu přímo u chaty pro 4-6 osob.

 

 

Základna TUSHETI

Asi není nikde jinde místo na Kavkaze, které by mělo svahy vhodnější pro HELI-SKI.  Jejich délka a převýšení zde nemá obdoby. Důležité jsou i další faktory, jako je sklon a orientace svahů. Jižní strana Kavkazu díky své strmosti a pokrytí travou obecně platí za velice lavinézní oblast. Zde jsme nalezli svahy výjimečně přesahující 30 stupňů a většina z nich je orientována na sever či východ. V žádném z těchto svahů jsme nezaznamenali v zimním či jarní období sesuvy spontánních lavin a díky tomu si troufáme říci, že se jedná o bezpečné a přitom velice členité, dlouhé a zajímavé svahy.

Nejlepším regionem pro HELI-SKI je Alazani stavi v údolí řeky Tusheti Alazani, jedná se o 10 kilometrů dlouhý severovýchodně orientovaný hřeben. Tato oblast je obdobná krásným dlouhým svahům v Uzbekistánu. Hřebeny i údolí jsou zde široké, proto výsadek i nastupování skupin jsou zde pohodlné a bezpečné. Sjezdy začínají na širokých holých svazích bez lesa a umožňují sjezdy v maximálním komfortu a rychlosti. Převýšení většiny svahů dosahuje 1000 m, sjezdy jsou tak dlouhé, členité a různorodé. V této oblasti již bylo HELI-SKI provozováno v 90-tých letech a je tak vyzkoušeno 13 různých HELI-SKI spotů v doletové vzdálenosti do 12 minut od naší základny.

Jelikož je oblast TUSHETI v zimě dostupná pouze vrtulníkem, zvolili jsme trochu netradiční ubytování. Celá základna se nachází ve vinařském hotelu BABANERIUS MARANI. Ubytováni budete ve dvoulůžkových pokojích s WC a sprchou. V hotelu je, obdobně jako na ostatních našich základnách, výjimečná gruzínská kuchyně. Navíc majitelé produkují výtečné tradiční gruzínské QVEVRI víno a stejně jako na základně v Bakhmaru i RACHA - Mravaldzali máte k dispozici točené české pivo DRAK. Pro případ špatného počasí, kdy nelze provozovat HELI-SKI, budete mít k dispozici horská kola a elektro-kola či se můžete vydat na vinařskou exkurzi po okolních vinařstvích.

Denní režim začíná vydatnou snídaní, kde si vybere vegetarián i masoužrout. Kolem 9:30 se vyráží na HELI-SKI spot. V průběhu dne bude pro Vás připraven jednoduchý lunch do vrtulníku, včetně nápoje a sladkosti pro doplnění energie během lyžování. Obědová pauza je vždy vtěsnána do doby tankování vrtulníku. Po návratu na základnu na Vás čeká vydatná polévka, pivo, víno a moučník. Večeře se podává klasická guzínská a bohatá - se spoustou chodů a salátů.

Sezona v oblasti TUSHETI začíná výrazně později než na základnách v západní Gruzii, ale trvá také minimálně o měsíc déle. Abyste měli jistotu dostatku kvalitního sněhu, začínáme létat až v průběhu ledna, kdy je v oblasti minimálně 1,5 m kvalitního prachového sněhu. V horách východního Kavkazu je více vnitrozemské klima a není ovlivňováno frontami od Černého moře. Sněžení zde bývá méně pravidelné, zato sněží pak v kuse několik dní a může napadnout až 2 metry sněhu naráz. Oblast je dostatečně rozsáhlá, takže se najdou panenské svahy i po 14 slunečných dnech. Sezona je ukončena nejčastěji v polovině dubna.

Na základnu TUSHETI je nejblíže z letiště ve TBILISI, kam se dostanete s několika leteckými společnostmi z Prahy i ostatních evropských měst. Pokud budete chtít využít naše služby i pro zajištění letenek, jsme Vám plně k dispozici. Z letiště ve Tbilisi je doprava na základnu autem cca 2,5 hodiny.