Ptáte se, co to je Cat-ski a Heli-ski?

 

Máte dost lanovek a spousty lidí? Tady budete naprosto sami! Jste v malé vesničce jen Vy a kolem Vás jsou kopce, kam se podíváte :-). Můžete si vybrat naprosto klidný způsob výletu, jak si přírodu užít - vzít si skialpy a prostě jít. Nebo můžete žít CAT – SKI a nasednout do některé z našich krásných roleb : Kässbohrer PistenBully 300 Polar či Kässbohrer PistenBully 300 Detroit, které Vás vyvezou na vrcholky a hřebínky, kam si ukážete a dolů užívat neomezené freeride lyžování až do naprostého vyčerpání! Rolby mají krásné teplé prosklené kabiny a za několik minut Vás bezpečně vyvezou na začátek dalšího sjezdu. Líbil se Vám tento sjezd? Tak si ho můžete dát znovu... a znovu ... a znovu.... ale teď už jinam, kde je nedotčený svah :-)

Pokud nebude úplně super jasné počasí, bude snížená viditelnost, tak se posunete jen o pár výškových metrů níže a schováte se pod ochranu lesa, který Vás ochrání před nepřízní počasí. Takže věříme, že se nalyžujete do sytosti!

Po celou dobu s Vámi bude náš lyžařský průvodce, který Vám doporučí svahy a vybere pro Vás to nejlepší ! Prostě bude dbát na vaší bezpečnost při lyžování!

A od kdy do kdy se lyžuje? To záleží opravdu jen na Vás.... můžete lyžovat od východu do západu slunka... to jsou jediné limity, které Vás omezují... jinak to záleží jen na Vaší chuti a fyzických možnostech :-) takže hurá do toho!!!  NO LIMIT FREERIDE!!!  

Pokud jste opravdovými freeridovými fajnšmekry a máte pocit, že jste už na lyžích nebo prkně zažili úplně všechno, potom vyzkoušejte naší nabídku HELI - SKI.

V doletové vzdálenosti do 5-ti minut pro vás máme nachystaných dalších několik desítek "panenských" svahů. HELI - SKI organizujeme na stroji  ​​​AUGUSTA A-109 pro 8 osob (2pilotIi+guide+5klientů). Létá se ve 2-4 skupinách po pěti osobách, každá skupina má k dispozici svého vlastního guida.

Ptáte se ještě na vybavení? Že nemáte speciální široké lyže, ani lavinové vybavení…? Nevadí!! Všechno co potřebujete pro lyžování nebo snowboard v prašanu u nás, vám bezplatně zapůjčíme: široké lyže s „chodícím“ vázáním (možnost stoupání jako na skialpech) a pásy, snowboardy, sněžnice, hůlky, ABS batohy, lavinové vyhledavače, sondy i lopaty.  Zkrátka, potřebujete jen umět jezdit, vše ostatní zařídíme MY.

Přejeme vám příjemný pobyt a skvělé zážitky u nás

Tým CATSKI.EU

 

Poloha + doprava

 

...a kde se nacházíme? V gruzínské Gurii... přibližně 80 vzdušných km od břehů Černého moře, které každou zimu přináší bohatou sněhovou nadílku. A vesnička Bachmaro? Ta byla označena jako klimatické lázně, takže v létě je tu více než živo a lidé sem jezdí za zdravím. Takže i to Vás jistě nenechá na pochybách, že jste na správném místě.

Samotná vesnička leží necelých 350km od hlavního města Gruzie Tbilisi a přibližně 100 km od velkého města Kutaisi. I v zimním období už létají letecké společnosti nejen do Tbilisi, ale i do Kutaisi. Do obou měst lze najít z Evropy přímý let, záleží jen na Vašich možnostech, odkud se vypravit.  Přílet či odlet si můžete  zpříjemnit návštěvou hlavního města, jeho památek a popřípadě příjemných „tureckých“ lázní.... (už v názvu města je obsažen „teplý pramen“), kde se krásně zregenerujete po sportovním vyžití.  My Vás z letiště (Kutaisi či Tbilisi) převezeme pod naší lyžařskou základnu do vesničky Kvabgha (Chkhakoura) dodávkou společnosti Mountain Ski a tam už na Vás bude čekat rolba, která s Vámi zdolá posledních přibližně 22 km a poslední výškové metry do samotného Bachmara. Vesnička leží ve výšce necelých 2 000 m n.m., okolní kopce ji převyšují o 500 – 1000 výškových metrů. Pro nás jsou ale otevřené svahy i pod úrovní vesnice, kde nic nekončí, ale vše začíná :-)!!!  Cesta ze Tbilisi do Chkhakoury trvá přibližně 4,5 hodiny, z Kutaisi je výrazně kratší a trvá cca 1,5 odiny.Rolba potom jede do Bachmara cca 1 hodinu. Pro letošní sezonu byly přidány lety z Prahy se společností Wizz Air, které jsou nyní pro nás i Vás naprosto úžasné.... tak pokud se nechcete kochat ještě krásou hlavního města Gruzie a absolvovat dlouhou cestu dodávku či o něco kratší a nákladnější přelet vrtulníkem z Tbilisi na základnu v Bachmaru, využijte lety z Prahy :

Wizz Air

  • Praha - Kutaisi SO 19:35 02:20
  • Kutaisi - Praha SO 18:35 19:05

 

Všechny lety Vám rádi zařídíme !!! :-)

 

Ubytování  a jídlo

 

Ubytováni na naší Mountain Ski lyžařské základně budete ve srubové chatě, kterou  náme k dispozici po celou zimu. Pokoje jsou dvou či tří-lůžkové, vybavené postelemi a příjemným ložním prádlem. Pro všechny bude fungovat společná jídelna a společenská místnost či prostor k sezení. 

Po celou dobu Vám bude k dispozici personál naší základny. Kuchař a jeho pomocník Vám budou připravovat snídaně formou švédského stolu  a teplé gruzínské večeře. Přes den je jídlo řešeno obědovými balíčky podávanými v rolbě spolu s teplým nápojem, v případě nepříznivého počasí se určitě dá domluvit na přípravě teplé polévky a lehkého oběda na základně. Po celou dobu lyžování s rolbou bude k dispozici teplý čaj a voda na pití. Konzumace jídla je, stejně jako lyžování, NO LIMIT, tedy jíte, dokud můžete a máte chuť J! 

  Na základně je také k dispozici výborně vybavený bar, kde bude k dispozici pivo, skvělé gruzínské víno, gruzínský či arménský koňak a další vybrané lahůdky.  Součástí ubytování bude také klasická finská sauna v malém srubu přímo u chaty pro 4-6 osob.

 

Terény a sezona

Oblast Bachmara byla vybrána pro svoje záplavy krásného prachového sněhu, kterého si chceme dostatečně užít. Vesnička Bachmaro leží v nadmořské výšce kolem 1900 - 2000 m v nádherném kotli obklopeném ze všech stran zasněženými hřebeny a povlovnými svahy. Okolní nejvyšší kopce vzdálené 3-5 km dosahují výšek 2500 (2507m Gadrekili) až 2700m (2755m Sakornia) nadmořské výšky. Vaše doprovodná rolba se pohybuje po přístupových cestách v údolí a po hřebenech směřujících k vrcholkům a Vy máte možnost sjíždět krásné široké svahy, kde si nakreslíte nekonečné množství svých oblouků. Můžete lyžovat od rána do večera na jednom vybraném kopci a „pokreslit“ ho ze všech stran, či můžete s naším guidem objevovat stále nové a nové sjezdy. A je jen a jen na Vás, zda se rozhodnete lyžovat od svítání do západu slunce, či si užijete pohodový den s mnoha přestávkami či vyměníte rolbu za svoje síly a půjdete si přírodu užít na skialpech.

Důležitá je také severní orientace svahů, které jsou tak téměř celou zimu odkloněné od slunce a tím pádem sníh na nich je stále prachový!

Další výhodou oblasti je kombinace holých i zalesněných kopců, kdy nám les poskytuje ideální ochranu a skvělý lyžařský terén ve dnech, kdy je horší viditelnost a sněží!

Dostatečné množství sněhu v této oblasti bývá od listopadu do konce března. Proto je jen na Vás, kdy se k nám přidáte a půjdete si užít neomezeného lyžování ve volném terénu.  Hlavní sezona trvá od ledna do února, ale už v prosinci je dostatečné množství sněhu pro skvělý freeride a také v březnu můžete přijet a perfektně si zajezdit.

 

Bezpečnost

Abychom nezapomněli!!!..... nejdůležitější je Vaše bezpečnost!!!

Připravili jsme pro Vás základní sadu lavinového vybavení – lavinové vyhledávače, lopaty a lavinové sondy.  A pro zvýšení Vaší bezpečnosti Vás každého vybavíme lavinovým batohem Mammut v červené barvě, ať jste pěkně vidět :-).

Každá skupina bude mít k dispozici profesionálního guida, který se bude starat o vaší bezpečnost a vybírat správné svahy v závislosti na aktuálních sněhových podmínkách a počasí.

Od Vás vyžadujeme mít zajištěné pojištění, nejlépe Alpenverein OEAV či DAV. Máme vyzkoušené jejich působení v Gruzii a usilujeme o bližší spolupráci tak, aby úhrada za ošetření a případný následný transport byla zajištěna z pojišťovny přímo. Prozatím jsou veškeré náklady proplácené zpětně. Toto pojištění má celoroční platnost, takže to jistě využijete i při dalších aktivitách!

 

Vybavení

Pro nestandardní užití jsme hledali nestandardní vybavení a podle našeho názoru v tom nejlepším smyslu slova. Z mnoha stran jsme dostali doporučení a nakonec i sami vyzkoušeli...

...česká firma, která se zaměřuje na výrobu lyží pro veškeré zaměření od lyží závodních po freeride i skialp – LUSTI. Vybrali jsme pro Vás nejlepší lyže pro freeride – KRAKO a nejlepší lyže pro skialp v prašanu – VERTIGO.  A že jsou oboje i nejkrásnější? No jasně, upravili jsme si design jen pro Vás, takže pokud chcete být jedineční, můžete jít do toho s námi :-), či nám sdělit veškeré Vaše připomínky k jejich funkčnosti i designu.

Lyže pro freeride KRAKO jsou doplněny vázáním TYROLIA adrenalin, lyže pro skialp jsou vybaveny vázáním Diamir Fritchi. Všechny lyže budou mít k dispozici tulení pásy pro stoupání. Pokud tedy budete chtít pokračovat tam, kam se už rolba nedostane, nasadíte jednoduše pásy a posunete se ještě o kousek výš.

Pro snadnější pohyb v horách budete mít k dispozici hole Gipron Expert, 3-dílné teleskopické hole.

Pro milovníky snowboardu jsme zvolili klasiku, takže pokud budete chtít užít z našich zásob, máme připravená prkna BURTON a VOELKL, a to v délkách 150 – 164cm.

Pro zájemce budeme mít k dispozici ještě 6 párů sněžnic Nanook.

Lyžařské, skialpinistické nebo snowboardové boty doporučujeme mít vlastní, nicméně v případě vašeho zájmu, vám zapůjčíme naše, stejně jako lyžařské helmy, které máme v půjčovně ve všech velikostech.

 

Sníh + počasí

Podnebí v této části Gruzie je ovlivňováno horským pásmem Velkého Kavkazu, který brzdí studené proudění ze severu a pásmem Malého Kavkazu, který zabraňuje přísunu horkého vzduchu z jihu. Relativně velký úhrn srážek je dán rozsáhlým pobřežím Černého moře. Srážky putující od moře se na vyšších hřebenech malého Kavkazu zachytí a do východních nížin odchází již mírný a suchý vzduch.

Vzhledem k poloze Bachmara je tato oblast zásobována záplavou sněhu od Černého moře. Ale vzdálenost  80 km od moře spolu s nadmořskou výškou 2000-3000m zajistí, aby zde nedocházelo k vlhnutí sněhu. Takže výsledkem je nádherný PRACHOVÝ SNÍH, jehož množství se pohybuje od 3 do 5 metrů výšky sněhové pokrývky!!! Takže všichni freeriďáci!!! Nazouvejte lyže, ať už svoje vyzkoušené, či naše jako novinku a pojeďte s námi na CAT-SKI!!!

Počasí je povětšinou slunečné (největší množství srážek přichází na podzim a na jaře), ale dochází k pravidelnému obnovování...tudíž když se zatáhne a sněží, máme šanci se schovat s lyžováním do lesa a projíždět krásné svahy mezi stromy a užívat dál.

Teploty se od listopadu do konce února pohybují od -5 do -25 st.C, v závislosti na nadmořské výšce a denní hodině.