Co je to HELI-SKI či HELISKI če heliskiing?

Heliski či heliboarding je speciální lyžařská disciplína, při které se sjíždí různě obtížné svahy volným terénem, ideálně v prachovém sněhu. Na vrcholky kopců po té freeridery vynese místo lanovky helikoptéra. HELISKI vzniklo v šedesátých letech minulého století v Kanadě a na Aljašce, kde jsou pro freeride ideální podmínky. V Evropě taková místa prakticky neexistují, až na několik výjimen, jako je Švédsko a právě Gruzie, kde působí naše Mountain Ski společnost. 

HELI-SKI S CHG (Catski Heliski Georgia)

Organizací heliskiingu se naše společnost věnuje již od roku 2004 a od té doby jsme nasbírali již řadu zkušeností, které nám pomáhají neustále naše služby vylepšovat a zintenzivňovat Vaše zážitky. Dříve jsme spolupracovali s místními organizátory HELI-SKI v mnoha oblastech, jako Uzbekistán, Kyrgyzstán, Kamčatka či Švédsko, kam jsme vozili naše klienty. Stále jsme ale nebyly spokojeni s kvalitouo nabízených služeb. Proto jsme hledali místo, kde bychom mohli vše ozŕganizovat vlastními silami, kde by byly ideální sněhové podmínky a kvalitní technické zázemí.

To vše jsme před několika lety nalezli v Gruzii na jižní straně Kavkazu, kde v současnosti provozujeme 3 vlastní základny nejen pro HELI-SKI, ale též pro CATSKI. Od samého počátku spolupracujeme s leteckou firmou TCA, která zajišťuje provoz vrtulníků a technické zabezpečení létání. Vše ostatní zajišťujeme my a naše společnosti. Staráme se o dopravu, průvodce, ubytování na našich základnách, kompletní vybavení i nadstandardní stravování našich klientů. Snažíme se nabízet to nejlepší!!!!

CHG heliski základny

V současné době jsou tři. Dvě z nich se nachází v západní Gruzii, třetí základna až na samém východě Gruzie, v Tushetinských horách.

První naší základnou byla Mountain Ski základna BAKHMARO. Leží na Malém Kavkaze asi 50 km od Černého moře, v nadmořské výšce kolem 2000m v lázeňském městečku, a byla naší první základnou pro CATSKI a HELI-SKI. Vyznačuje se velkým množstvím srážek od Černého moře, převýšení svahů je do 800 m, svahy velice různorodé a ve spodní části pokryté řídkým bukovým lesem, který se využívá v případě horšího počasí, kdy zajišťuje aspoň nějakou viditelnost.

Druhá základna je vybudována v provincii Racha ve vesničce Mravaldzali. I zde kombinujeme catskiing s heliskiingem. Jedná se o předhůří Velkého Kavkazu a svahy dosahují převýšení až 1300 výškových metrů. Rozlehlá oblast zaručuje dostatečný výběr rozmanitých svahů a při špatném počasí se lze opět schovat do nižších poloh pod ochranu řídkého bukového lesa.  Při HELI-SKI aktivitách vrtulník obsluhuje nejen oblast Racha, ale i oblast Dolní Svanetie.

Třetí HELISKI základna leží v oblasti TUSHETI, která je v zímním období dostupná pouze vrtulníkem. Ubytování nabízíme ve vinařském hotelu Babaneurius Marani na úpatí Kavkazu, který zajistí dostatečný komfort ubytování a odpočinku pro následné sportovní aktivity. Příjemný komfort je doplněn skvělou kuchyní a unikátními místními víny. To vše je však pouze doplněk pro krásné HELI-SKI na severních a východních svazích Tushetinských hor. Pro heliskiing zde je prozatím připraveno více než deset různých oblastí s převýšením 700 - 1400 výškových metrů, jejichž dostupnost je 10 - 15 minut od ubytovací základny.

Technika a organizace HELISKI

Pro heliskiing využíváme dvoumotorové vrtulníky Agusta A-109 k2. Vrtulníky létají se dvěma piloty, což významně zvyšuje bezpečnost pohybu vrtulníku v horském terénu. HELI-SKI organizujeme pro 4 - 16 osob najednou. Vrtulník létá se 4 klienty, jejich horským průvodcem a dvěma piloty. Při 3 - 4 skupinách, které létají zároveň, se letový čas využije na maximum, vrtulník se nevypíná a znovu nestartuje a skupiny se jedna podruhé vysazují na jednotlivých hřebenech pro svoje nejkrásnější čisté lajny.


A co to je CATSKI?

CATSKI je především levnější varianta HELISKI. Freerideři jsou místo vrtulníku na svoje další sjezdy vyváženi rolbou. Rolba vyveze najednou až 12 lyžařů, které doprovázejí 2 guidi. Hlavní výhodou catskiingu je nejenom výhodnější cena, ale hlavně možnost jezdit a lyžovat za každého počasí.

Organizace CATSKI CHG (Catski Heliski Georgia)

CHG používá pro catskiing rolby Kasbohrer Pisten Bully 300 Polar. Jedná se o nejsilněší rolby této značky, která je leaderem na trhu sněžných roleb. Každá z našich roleb nese kabinu pro 13 - 14 lyžařů, uvnitř je vybavena nezávislým topením. Pro trasport lyží a snowboardů je z boku kabiny připevněn koš na jejich přepravu. Každá skupinka freeriderů má guida ve svém čele, který vybírá lajnu sjezdu s nejlepším a bezpečným sněhem, a jeden guide "sbírá" konec skupinky tak, aby každý našel tu správnou cestu a nezůstal zasypán pod nějakým smrčkem. Rolba je řízena zkušeným řidičem, který perfektně zná místní terény.

CHG základny pro CATSKI

Naší hlavní základnou pro catskiing je základna Bakhmaro ležící na Malem Kavkaze. Díky své poloze 50 km od Černého moře má pravidelný přísun sněhových srážek, které vypadávají na návětrných svazích Malého Kavkazu, jako prvního nárazového štítu pro větry vanoucí od moře. Díky suchému vnitrozemskému klimatu zůstává sníh prachový a soudržný, což je důležité pro bezpečnost freeridu. Svahy v polohách 1700 - 2000m pokrývá řídký bukový les, což umožňuje lyžování i za zhoršené viditelnosti, kdy na holých svazích nad 2000m není vidět prakticky nic. Ubytováni na zákadně budete ve dvoulůžkových pokojích, vždy pro 2 pokoje jsou sdíleny sociální zařízení. V přízemí základny je velká společenská místnost pro jídlo a večerní posezení.

Druhá CHG catski základna leží v provincii Racha u vesnice Mravaldzali ve výšce 1900 m n.m. Základna leží v předhůří Velkého Kavkazu a od moře je vzdálená přibližně 140 km vzdušnou čarou. I zde proudění vzduchu funguje obdobně jako v Bachmaru. Vzduch proudící od Černého moře vypustí svoji vlhkost (v zimě sněhové srážky) na návětrné straně hor - zde Velkého Kavkazu. Jedná se o rozsáhlou oblast s mnoha rozmanitými snahy, převážně se severní orientací. V horních partiích jsou široké odkryté louky, spodní partie pokrývá řídký bukový les. Převýšení svahů je od 600 do 1000 výšových metrů.  Základna je z letiště Kutaisi dostupná, obdobně jako Bachmaro, kolem 3 hodin. Ubytování klientů zajišťujeme v malém penzionu ve dvou a tří - lůžkových pokojích.